Gönderen: tashunko | Şubat 5, 2009

KISACA ALTAY TARİHİ

KISACA ALTAY TARİHİ

ALTAY 16 Ocak 1914’de kurulmuştur. O devirde; İzmir’de Rum, Ermeni ve İtalyanlarin etkisi önemli bir sorundu. Devrin Valisi Rahmi Bey, Vasif Çinar Bey ile Necati Beye “Şark İdadisi” isminde bir okul açtırdı. Amaç, Rumların ve diğer azınlığın etkenliğini kırmakti. Bu amaç ugruna 16 Ocak 1914 yılında Altay Kulübü sportif faaliyetlere başladı. Yunan, Ermeni ve İtalyan takımlarıyla yaptığı maçlarda çok başarılı sonuçlar aldı ve İzmir ve Ege bölgesinde, özellikle 1. dünya savaşından sonra milliyetçilik akımlarının başlamasında bu sayede büyük bir etken oldu ve o sıralarda ezilmekte olan fakir Türk halkının gururu oldu.

Altay’ın ismi üzerinde uzun uzadıya duruldu.Türk’lerin destani olan “Ergenekon” aday isimler arasındaydı. Türk’lerin Altay‘dan kopup Anadolu’ya yerleştiği fikri agır basti ve kulübe “ALTAY” ismi verildi. Kulüp kurulduğunda renkleri Kırmızı-Beyaz’dı. Savaş yıllarında kulübün aldiği kararla kötü günlerden dolayı renklerin Siyah-Beyaz olmasi kararlaştırıldı. Ve bugüne kadar renklerimiz Siyah-Beyaz kaldı. Son Osmanlı Meclisi mebusanında İzmir mebusu Celal Bayar İzmir’e geldi. Celal Bayar Altay kulübündeki gençleri çagirdi, onlarla konuştu ve Terakki Cemiyetinde himayesi altına aldı. Altay kulübüne Cemiyet Binasında yer verdi.

siteye-kesme_armali_02


ALTAY’ın KURUCULARI

· Mustafa Necati Bey

· Vasıf Çınar Bey

· Şükrü Saraçoğlu Bey

· Baha Esat Tekant Bey

· Talat Erboy Bey

· Esat Çınar Bey

· Nejat Evliyazade Bey

· Hüsnü Uğural Bey

· Muharrir Rauf Nezih Bey

· Şimendiferci Rıfat İyison Bey

· Dr. Kemal Tahsin Soydam Bey

· Enver Esat Tekant Bey

· Tayyareci Mazlum Bey

· Kemal Çakırel Bey

· Nuri Sıtkı Erboy Bey

· Dr. Fikret Tahsin Soydam Bey

· Mazlum Öksüz Bey

· Tüccar Sürreyya Bey

· Çiftçi Necati Bey

· Fethi Özalp Bey

· Sıhhıyeci Kemal İstanbullu Bey

· Halil Zeki Osam Bey

siteye-kesme_armali_02


Niçin “BÜYÜK ALTAY”

ALTAY, Türk sporunun aynası ve tarihidir. İzmir’de sporun öncülüğünü yaparken İkinci Meşrutiyet’ten sonra hürriyet kıvılcımı Altay’da atılmıştır.
Siyah-beyazlı gençler, Rum, Ermeni ve diğer azınlıkların politik, ekonomik, sportif baskılarına karşı ilk bayrağı açtılar. Böylelikle Türk gençliğini, “Gavur İzmir” adını çıkaran Rum ve Ermeni toplumlarıyla, İzmir’deki Rum metropoliti Hiristosmos ve avanesine karşı uyandırdılar. Milliyetçilik bilinçlenmesine önayak olan Necati Bey ile Vasıf Çınar Bey, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nde Celal Bayar ile kol kola omuz omuza mücadele ettiler.

İzmir’in işgali sırasında ilk kurşunu sıkan şehit gazeteci Osman Nevres’in (Hasan Tahsin) arkadaşları Necati Bey ve Vasıf Çınar Bey, hürriyet kıvılcımını işte böyle ateşlediler. Hasan Tahsin’in vatan sevgisi ve hürriyet aşkı ”İzmir’e Doğru” isimli gazetede de sürdü.

Şark Gazetesi sahibi Halil Zeki Osman Bey, Fahrettin Altay Paşa, Şükrü Saraçoğlu Bey, Baha Esat Tekant Bey ve Mahmut Esat Bozkurt Beyleri sinesinde yetiştirmiş Altay, yalnız sporumuzun gururu değil, Türk milli mücadelesinin de atar damarı oldu. 9 Eylül 1922 tarihinde şanlı ordumuz Yunanistan kuvvetlerini püskürttükten sonra, soyadını Altay’dan alan süvari alayı ile İzmir’e giren Fahrettin Altay Paşa, Konak’taki vilayet binasına Türk Bayrağı’nı astıran kumandan olmuştur. 23 Nisan 1920’de ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde mebuslarıyla Atatürk’ün yanına koşan, onunla Cumhuriyet’in koruyucusu olan Altay, çok partili hayata geçişte de tarihte yerini alıp Demokrat Parti’nin kuruluşunda önemli rol oynadı. Altay’ın kalesini koruyan Başbakan Adnan Menderes, Altaylılar’a İttihat ve Terakki Cemiyeti’nde kucak açan Celal Bayar ile kader birliği yaptı. Menderes’in futbol oynadığı yıllarda kulübün başkanı, şimdiki AP’nin kurucularından olan Şinasi Osma’nın babası gazeteci Halil Zeki Bey’dir. Yine Altay formasını şerefle giymiş Refik Şevket İnce, Danyal Akbel, Sebati Acun ve Muzaffer Balaban da Demokrat Parti safhalarında yer almıştı. CHP’nin başkanı Şükrü Saraçoğlu, 1924 Paris Olimpiyatları’nda Türk Milli Takım formasını giyen CHP’li Said Odyak, Şerif Remzi Reyent, Ruhi Soyer ve Dündar Soyer, Altay için ayrı bir gurur kaynağıdır.
Altaylı olmak, her kuşak için büyük bir övünç kaynağıdır. Gelecek kuşaklar da dedelerinin, babalarının, ağabeylerinin sönmeyen meşalesini taşıyacaktır. İşte “Büyük ALTAY” sözü, yalnız spor sahalarındaki başarıdan dolayı değil, hürriyet kıvılcımını ateşleyen , milliyetçilik ruhunu yaşatan, milliyetçilik bilincini yerleştiren, milli mücadelede canını ortaya koyan, Kurtuluş Savaşı’nda destanlar yaratan, Cumhuriyet döneminde hizmetten hizmete koşan, Atatürk Devrimleri’ni koruyan, yaşatan evlatlarının eserinden dolayı söylendi…

Reklamlar

Responses

  1. İzmir’in gururları olmuş değerli vatan evlatlarını saygı ve sevgiyle yad ediyorum,hepsinin mekanı cennet olsun

  2. sağol kardeşim.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: