Gönderen: tashunko | Haziran 21, 2009

Atatürk ve Altay Spor Kulübü

Altay’da önemlidir ulu önder için. Ulusun en zor günlerinde en anlamlı saatleri yaşatmıştır Altay’ın sporcuları Atatürk’e…

Onlarda ulusal uyanışın , mücadelenin , özgürlüğün temellerini atan gizli kahramanlardır aslında. Yüreklerini , güçlerini ve sevgilerini koymuşlardır ortaya.

Atatürk’le Altay’lı sporcuların Ankara’daki karşılaşmaları da güzel bir anıdır. Altay 1928 yılında atletleri, bisikletçileri ve futbolcuları ile Ankara’ya bir seyahat gerçekleştirir.
Bu seyahat , devlet büyüklerinde çok iyi ve olumlu izlenimler bırakmıştır.

Atatürk ile Altay’ın ilk tanışmasını Danyal Akbel şöyle anlatır:
’16 Kasım 1923 Cuma gecesi Karpıç lokantasında Altaylılar toplu halde yemek yiyorlardı. Bir ara heyecan kasırgası esti. Gazi Mustafa Kemal vs İsmet Paşa oraya geldiler. Yemekte Altaylıların giyimi , nezaketi Ata’nın dikkatini çekti. Bir ara futbolcu Hasan Yanık Aydın Efesi ve Zeybek oynadı. Atatürk onu yanına çağırttı , daha sonra kaptanlarımız Hamit Aslan’ı da masasına davet ederek Altay için iltifatkar sözler söyledi. Atatürk ve İsmet Paşa ile Altay’ın ilk tanışması böyle oldu. Atatürk Karşıyaka gibi Altay’ı da İzmir’de ziyaret etmiştir. Ulu önderin Altay’a yaptığı bu tarihi ziyaret anılara şöyle yansır:
14 Ekim 1925 günü Altay için müstesna bir gündü. Büyük kurtarıcı Atatürk İzmir’i şereflendirdiler ve Altay Kulübünü ziyaret ettiler.
Kordon’daki Türkocağındaki binada Altay’ın 9 Eylül Kupasını gören Atatürk : ‘Aferin çocuklar, kupa da kazanmışlar.’ Dedi. İltifatkar sözleri ile Altay’ın faaliyetlerini takım kaptanı Hamit Aslan’dan sordu. Aldıkları yanıtlardan memnun oldu.

Daha sonra Atatürk kulüp defterine şunları yazdı: ‘Altay Spor Kulübü’nde tanıdığım gençlik iftihara şayandır. Bu gençlik muvacehesinde istikbalin kuvveti ve saadeti en bariz görülmektedir.
Gazi Mustafa Kemal 14 Ekim 1925 ‘

Kaynak: Atatürk’ün İzmir’i (Hakan Tartan)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: