Gönderen: tashunko | Haziran 21, 2010

Dostluğumuz Bir Kez Daha Tazelendi

Kulübümüz ile Panionios Kulübü arasında uzun yıllara dayanan dostluk, her iki kulübün master takımları arasında oynan dostluk maçıyla tazelendi

Kulübümüz ile Panianios Kulübü arasında kulübümüzün kuruluş yıllarına dayanan dostluk, dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen organizasyon ile bir kez daha tazelendi.

Kulübümüz Master Takımı ile Panianios Master Takımı arasında Altay Alsancak Stadı’nda oynanan müsabaka öncesi Kulübümüz Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taşpınar ile Panianios Kulübü Başkanı birbirlerine plaket verdiler.

Müsabakayı, Panianios takımı 7-4 kazanırken, her iki kulüp yöneticileri de her iki kulüp arasındaki bu tür organizasyonları sık sık tekrarlamak istediklerini belirttiler.

Kaynak:  altay.org.tr

Panionios

1890 yılında İzmir’de kurulan spor kulübü, maçlarını o zamanki adı Panionios Stadı olan ALTAY Alsancak Stadı’nda oynuyordu. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Yunanistan’a göç eden kulüp, İzmir’den göç edenlerin kurduğu Nea Smyrni (Yeni İzmir) şehrinde yaşamaya devam etti.

* * * * *

2007’de Altay Dergisi’nde çıkan Sn. Nedim Ekmekçiler’in yazısı;

Nea Smirni’de Bir ALTAY’lı

Apostolos Mavrakis, 46 yaşında Yunanistan’da Atina’da Nea Smirni-Yeni İzmir- semtinde yaşıyor. Atina belediyesinde ziraat müdendisi olarak çalışıyor. Evli ve eşiyle birlikte yakında doğacak ilk bebeklerini bekliyorlar.

Dedeleri ve ailesi mübadele yıllarında İzmir’den Sakız adasına gidip orada yaşamaya başlarlar. Türkçe de konuşan aile çocuklarına Türkçe de konuşmayı öğretirler. Apostolos ailesinden sıkça İzmir ve Türkiye anılarını, hikayelerini dinler. Evlendikten sonra eşiyle birlikte Türkiye ve İzmir’i gezmeye giderler.

Apostolos, Atina takımlarından Panionios takımının fanatik bir taraftarıdır, her maçını takip eder. Bir gün tuttuğu takımın tarihini inceler ve şunları öğrenir. Panionios takımı 1890 yılında İzmir’de kurulmuş bir Yunan futbol kulübüymüş, o yıllarda İzmir’de kurulan ilk takımmış. İzmir’de Altay kulübü kurulduktan sonra Altay ve Panionios aynı futbol sahasını paylaşmaya başlamışlar, birbirleriyle sık sık maç yaparlarmış. Bu iki takımın oyuncuları çok iyi arkadaşmışlar, sahaya elele birlikte çıkarlarmış. Mübadele sonrasında Panionios takımı Atina’ya taşınmak zorunda kalmış, yerleştiği semt ise Nea Smirni-Yeni İzmir- olmuş.

Apostolos, daha sonra Altay’ı araştırmaya, Türkiye televizyonlarından Altay maçlarını haberlerini takip etmeye başlamış. İnternet üzerinden yaptığı araştırmada yolu bir şekilde Altaylist’le kesişmiş, buraya üye olmuş. Kendisi bu hikayeyi şöyle anlatıyor, “ İzmir’de kurulan Altay takımını çok merak ediyordum, bu yüzden Altay hakkında çok araştırma yaptım.Bir gün bir şekilde Altaylist üyesi oldum. İşte o andan sonra hayatım oldukça değişti, gerçek Altay tarihini ve kültürünü bu sayede tanıdım. İzmir ve diğer şehirlerden birçok Altaylı dostum oldu. Altaylist üyesi Nedim Ekmekçiler bana iki adet Altay dergisi gönderdi. Bu dergilerden Altay’ın tarihini ve büyüklüğünü bir kez daha öğrendim, Altay aşkım daha da büyüdü. Sonra Giuliano Gloghini ile tanıştım. Bir gün Giuliano beni Atina’da ziyarete geldi, sonrasında çok iyi dost olduk.En büyük hayalim aşık olduğum bu iki İzmir takımının yine İzmir’de bir dostluk maçı yapmasıdır. Giuliano her iki takım yöneticileri arasında dostluk köprüsü kurup bu hayalimi gerçekleştirmeye çalışıyor.

Türkiye ziyaretlerimden birinde Altay’ın masörü Mahmut ile tanıştım. Kendisi bir gün Türk Milli takımıyla Atina’ya gelmiş beni aradı, buluştuk. Bana bir Altay forması getirmiş. O gün nasıl mutlu olduğumu anlatamam. Ben de kendisine Panionios takımının formasını verdim. Mahmut şimdi en iyi dostlarımdan biri.

Ailem Sakız adalıdır, babam bana insanlardan nefret etmek yerine dost olmayı, onları sevmeyi öğretti. Ben Yunanistan’ı da Türkiye’yi de çok seviyorum.benim tuttuğum iki takım var, biri Atina’da bulunan Panionios, diğeri ise İzmir’den Altay.”

Apostolos geçenlerde yine İzmir’e geldi, yanında en yakın arkadaşı Panionios takımının takımının taraftarlarından Dimitri de vardı. Sevgili eşini hamile haliyle ailesine teslim etmişti, yıllık izninin üç gününü İzmir ve Altaylı dostları için ayırdı.O hafta Altay-Gaziantep Belediyespor maçı vardı İzmir’de. Kendisini dostu Giuliano karşıladı, Ege Palas otelinde ağırlandı. İzmir’de Altaylist sayfasında tanıştığı arkadaşlarıyla bir araya geldi, onlarla birlikte Altay’ın Gaziemir tesislerini gezdi, takımın antremanını izledi. Bazı Altay oyuncularıyla fotoğraf çektirdi. Eski dostu masör Mahmut ile tekrar kucaklaştı. Altaylı dostları Giuliano ve Nedim’e Panionios forması ve şapkası hediye etti, onlar da kendisine Altay forması, atkısı, şapka, kahve ve rakı bardağı hediye ettiler. Ertesi gün Altay Alsancak stadında G.Antep Belediye maçını hep birlikte izlediler. “Büyük Altay” diye bağırdılar.

Bugün artık Atina’da Nea Smirni’de- Yeni İzmir’de- Panionios tribünlerinde bir Altay’lı var. Kendisine ve ailesine olacak bebeğiyle birlikte mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: